Potpuna optimizacija Minecraft-a i objasnjenje

Pozz svima, u ovom tutorijalu cu pokusati da vam objasnim kako sto bolje optimizovati Minecraft :slight_smile: Pocnimo :smiley: :



-Slike: 

https://serb-craft.com/media/kunena/attachments/1303/Screenshot_9.png


https://serb-craft.com/media/kunena/attachments/1303/Screenshot_10.png


https://serb-craft.com/media/kunena/attachments/1303/Screenshot_11.png


https://serb-craft.com/media/kunena/attachments/1303/Screenshot_12.png


https://serb-craft.com/media/kunena/attachments/1303/Screenshot_13.png


https://serb-craft.com/media/kunena/attachments/1303/Screenshot_14.png

-Objasnjenje:  Graphics: Svima jasno :D
Smooth Lighting: Odredjuje tranziciju svetlosti, npr. ako stavite na off, svetlost ce opadati po bloku, a ako ukljucite, svetlost se renderuje odvojeno od blokova... tesko objasniti
Smooth Lighting Level: Odredjuje koliko ce glatka biti tranzicija svetlosti
GUI Scale: Velicina vaseg GUI-a, to jest menija, sto manje, to brze, mada ne zavisi mnogo.
Brightness: Odredjuje osvetljenost
Fog: Magla, najbolje na Off, mada sam ja konjina i zaboravio da iskljucim XD
Server Textures: Ako server ima custom Resource pack, trazice da vam skine i namesti ako je na On
Render Distance: Daljina koliko vam se renderuju chunkovi (Komadi zemlje sirine 16 blokova, duzine 16 blokova i visine 256 blokova)
Max Framerate: Maksimalna kolicina Framerate-a koju Minecraft moze koristiti, npr. ako snimate ili radite nesto u pozadini, ogranicite da biste mogli da na oba mesta imate ravnomeran FPS...
View Bobbing: Kad se krecete, pokazuje vam truckanje gore-dole, kad imate nizak FPS bolje ce izgledati bez
Advanced OpenGL: Renderuje Minecraft geometriju (blokove), na Fast vam renderuje samo vidljivo (Kao jedna naucna teorija da kad nesto ne vidis, to ne postoji 0.o apsurdno)
Chunk Loading: Odredjuje kako ce se renderovati chunkovi, ako imate visejezgrani procesor (Kao onaj koji ja nemam :P  ) stavite na Multi-Core, u suprotnom na Smooth
Fog Start: Daljina kad pocinje magla, nema veliki uticaj...
Vsync: Bolje iskljucite, to sluzi za sinronizaciju pre renderovanja

Details: Clouds, Trees, Water, Sky, Sun&Moon - Sve jasno :D
Depth Fog: Sto ste blize y=0, sve je gusca Void magla
Dropped Items: Ako je Fancy, onda renderuje stvari na zemlji u 3D-u. Ostalo je manje zahtevno XD
Cloud Height - Visina na kojoj se oblaci renderuju, off je normalna, oko y=128
Grass: Na off je normalna, na Fast se i ivice renderuju kao vrh, a na Fancy vam se renderuje u boji bioma u kojoj je taj blok
Rain&Snow: Takodje jasno :D
Stars: Takodje :D
Show Capes: Ako neki igrac KOJIM SLUCAJEM je ukrao nick nekog Mojang developera, ili nekoga ko je BIO na Mineconu, ima Cape (Isto ako je neko donirao za Optifine ima cape), ova opcija samo omogucava da se ti Cape-ovi vide
Held Item Tooltips: Pokazuje ime stvari koje drzite u ruci

Animations: Sve je jasno :D Samo voda i lava treba da bude na Dinamic da bi bolje renderovalo (Ne mozete igrati Minecraft skroz ogoljenog, majku mu morate i vi uzivati :D )

Quality: Sve mozete razumeti
Mipmap sluzi da dalje objekte malo zamuti tako da izgledaju lepse, obicno ne smeta
Anisotropic Filtering, nasuprot Mipmapu, zaostrava dalje objekte
Antialiasing nekom magijom pretvara sve sto je zbijeno u nesto caroobnooooo (Meth- Not even once) XD Salim se, zbijeno pretvara u glatko, ne znam kako da kazem...
Random Mobs sluzi da mobovima da razlicite teksture ako ih ima u vasem Resource Packu
Natural Textures sluzi da, kad imate vise blokova koji se ponavljaju, malo izokrene teksture i ucini drugacije
Connected Textures je spojeno staklo, npr.

Perfomance: Nema sta puno da se objasnjava :D

Other: Takodje :D

~~~ Drugo: Iskljucite ambijetalne zvukove - Lakse ce raditi kad ne mora da pusta zvukove... Sto manje zvukova, to bolje.

~~~ Trece: Ignorisite sta je Batica rekao i ne koristite custom resource packove!!! Oni samo usporavaju rad jer moraju da renderuju preko originalne teksture!

--------------------------


Moze vam se desiti da, kad imate puno igraca na serveru, i kad su svi na jednom mestu (Ukljucujuci i vas, ili tebe, ma svejedno :D ) zna da DOOSTA opadne FPS. Zato slobodno mozete da se udaljite. :D XD
Ako vec hocete da vam bolje ide, bez opadanja, treba da imate jaaaku masinu da obradjuje podatke od drugih igraca (skin, ime, HP, pozicija) i jaku konekciju da salje vase podatke i prima tudje.

Za one botine: [b]LAG NIJE ISTO STO I OPADANJE FREJMREJTA! LAG ZNACI KASNJENJE ODZIVA, I TO JE KAD ILI VI ILI SERVER NE MOZE DA PRIMI DOVOLJNO PODATAKA, PA OSTANETE ZABODENI U MESTU![/b] Hvala, hvala.
BTW, FPS znaci "Frame Per Second"

Hvala na paznji :*  :kiss:

Dobar tekstualni tutorijal, nadam se da ce pomoci onima kojima je slab kompā€¦


-Idite u .minecraft folder
-Otvorite vas resourcepack.zip resource pack
-Kopirajte folder assets iz resourcepack.zip u vas .minecraft folder
-Ako trazi overwrite, slobodno uradite sve
-Upalite MC
-Ako imate neke Resource Pack-ove koji su aktivni, sklonite ih sa strane ili obrisite (preporuka)
-Udjite na "[b]NAJBOLJI[b]" server, Serb-Craft (mc.serb-craft.com:25565) i uzivajte u malkoo povecanom FPS-u ;) :) 



--------------------

BTW, hvala Manicu, mada meni ovo vise nece trebati, jer kupujem zverku od 400ā‚¬ tako da ovo (makar za sebe) mogu okaciti macki o rep :3

Paā€¦ ja sam dobio ubrzanje sa ~30fps na nekih 60~ fps. Mod radi posao. Takođe hoću da kažem da sam igrao samo na CPU snazi :smiley: Samo da imate ideju, za one koji baÅ” i ne znaju, Å”ta je sve izdržao; Igrao sam Minecraft, pratio uživo stream na Twitch.tv, bio je otvoren i Facebook i joÅ” nekoliko stranica u Google Chrome. Procesor je radio na nekih 40~45% opterećenja. Bez grafičke!
Pure POWEEEER! :smiley:
Evo sad pred 10 minuta mi je stigla grafička Post Expressom, tako da videćemo sad kako radi ^^

Koje su ti specifikacije? :slight_smile:
U utorak mi stize novi racunar:
AMD Athlon II X4 3.40GHz Quad-Core Turbo mode 4GHz
AMD Ati HD 7770 1GB GDDR5 128bit
1.5TB Hard Disk
4+4GB RAM
Neka maticna
Napajanje 500W
Tastatura i mis, neki KME
Manje od 400ā‚¬ :3
Mada, da ti kazem, bolje bi prosao da si potrosio 800ā‚¬ ovde: www.bcgroup-online.com na gotovu konfiguracijuā€¦ :wink:

Jedino Å”to bi palo u moju cenu je njihov ā€œTitanā€ model. Koji je čisto sr**e naspran mojeg. Jedino Å”to je bolje je to Å”to ima 1.5TB HDD a ja imam samo 500GB i to mi je dovoljno. Konfiguracija ti piÅ”e ispod mog posta, kao potpis :stuck_out_tongue:

Uglavnom, ubrzalo je na preko 100fps :smiley:

Ajde mi, molim te, napisi konfiguraciju, ja sam na mobilnom pa ne mogu da vidimā€¦ :[

Mislim, da je cisto sranje naspram Titana, onda bi tvoj trebao da bude neka high-end masina koja bi u Srbiji kostala oko 250 000 dinaraā€¦ Definitivno nije golo go**o naspram njega jer ovaj kosta 600ā‚¬ a tvoj oko 800ā€¦ Opet bi bilo jeftinije da si kupio sklopljenu masinu, npr. Emperoraā€¦
BTW, ja i dalje ne znam tvoju konfiguraciju jer sam na fonuā€¦

Wtf , Dulje , moj drug KUPIO RACUNAR U BC GROUP ZA 250ā‚¬ MINECRAFT MU RADI NA 60 fps ??? DAFUQ . A NA OVOM STO ALEKSA KAZE ZA 600 ā‚¬ ce MC sigurno na 140 lupam , ne znam OVO SAMO nagadjam !!! Vise ce fps-a biti 16562535% :slight_smile:

Sent from my LG-E610 using Tapatalk

Moguće je da ga ja onda ne znam optimizovatiā€¦ uradio sam kako je Aleksa napisaoā€¦ ne znam :stuck_out_tongue:

Aleksa bez uvrede, ali kad malo bolje pogledaÅ”, i proučiÅ” Å”ta ustvari kupujeÅ”, videćeÅ” da nekoliko tih komponenti su jako loÅ”e. Takođe, moj komp je koÅ”tao oko 700ā‚¬ i 100ā‚¬ je bio monitor.
Konfiguracija:
CPU: i5 4670 @3.4GHz
ATX: ASRock Z87 Pro3
GPU: Gigabyte Radeon R7 260X 2GB
RAM: Kingston HyperX 2x4 GB Grey @1600Mhz
HDD: WD 500GB Green
PSU: Chieftec 600W
Case: Thermaltake Versa II Black
Monitor: LG 22EN33 LED 22" @1080p

Evo ti i artikal koji sam napisao na jednom forumu ako te zanima i znaÅ” engleski :smiley:

Izvinite ako skrećemo sa teme, ali mislim da je to sasvim ok, jer je ovo tema za optimizaciju a konfiguracija je tu donekle bitna.

Ma ne skrecemo :smiley:

Stvarno, ja ti ovo kod nas mođogu pronaci za 550ā‚¬ otprilike, gde si nabavljao komponente?
Za svaki slucaj, onaj malo jeftiniji Predator ima AMD osmojezgrani procesor na 3.8GHz, AMD 7850, 1,5TB, neka druga SATA3/USB3.0 maticna, 8GB RAM, za 62000dinā€¦

A ja vam kazem da ni na jednom tom kompu minecraft ne moze ici na 140 fps. Sta se palite? Pa nije vam to minesweeper. A i sta ce vam 140 fps? FPS - Frame Per Second. Ti th 140 fps neces ni videti iz razloga sto ti monitor sigurno nije jaci od 40-60 hz. Ne mozete uzeti komp koji ce piciti mc na 60 fps ako vam je monitor 30 hz. To je bacanje para. Ja imam AMD Radeon HD 7770 , AMD Phenom II X4 920 3,1ghz , RAM 4GB ddr3 , i hard 500GBā€¦ Sve to opet zavisi. Nije bitno koliko jezgara ima. To za gaming uopste nije bitno. On ce koristiti taj core iliti jezgro eventualno jos i neko drugo. Ali svrha vise jezgara jeste jedino da radi vise stvari istovrmeeno. Isto tako i ghz nisu bitni sad toliko. Neki AMDov procesor sa 8 jezgara i 4ghz moze biti gori za gaming nego neki drugi AMDov sa 4 jezgara i manje ghza. Bitno je i kako je gradjen.Sve to zavisi
A svi misle vise ghz-a brzi komp tj procesor. Ali da se vratimo na temu. Da bi ste uopste imali 140 fpsa za minecraft treba vam racunar mnogo jak koji verujem da bi sam retard kupio samo zbog minecrafta. Uz to vam treba monitor sa vise hz-a. Znaci meni mc radi na 40-50 fpsa ponekad vise ali i to je dovoljno iz razloga sto moj monitor ima 60 hz.

Toliko od mene.

Meni ide na 60 fps-a a kad mu prdne poneka i malo preko 70 fps-a sa Render Chunks na Normal 8. Ide i preko 100 ali kada mu smanjim Render Chunks na Tiny 2. Da se ja pitam, to mi je i viŔe nego potrebno. Pre nego Ŕto je grafička stigla, samo na procesoru sam imao oko 25-30 konstantno. Ponekad je palo na oko 15 kada je počelo da učitava mnogo ljudi na spawnu kad sam i na pijaci. Tada mi je jako opadao fps. Ali sada kada odem na pijacu imam oko 30-45. Ali nikad ne padne ispod 30. Što je dobro.
Uglavnom, meni je pomogao Optifine, tako da, hvala :smiley:

Izgleda da nisi uzeo best buy, vec si bacio pare, Dulje,
A ti, Luka, meni na Skyblocku ide na 200 fps-a na mojoj praistorijskoj masini i monitoru koji su pre 10 godina kostale 1200 evra. Your argument is invalid.

Sent from my LG-E610 using Tapatalk

Nisam bacio pare jer ovo sad Å”to sam kupio ne planiram da upgradujem sledećih, pa boga mi, 5+ godina ili dok neÅ”to ne crkne. A taj na tom sajtu ā€œbest buyā€ ima jako loÅ”e komponente za čije ne želim ni da spominjem kvalitet. Malo se raspitaj pre nego Å”to kupiÅ” neÅ”to. Ja moj PC nisam kupio da bi se sad razbacivao. Kupio sam ga da bude kvalitetan za Å”to manje para ali da potraje.

Ovako Aleksaā€¦ Da se razumemo. To sto si sad rekao nema veze s vezom. Pa i meni je na skyblocku veliki fps naravno zato sto jer tu svet mali i to veoma mali i kad jedva ima icega. Nema zivotinja. Nema loadovanja chunkova.I naravno da na nebu manje laguje jer mnogo manje trazi kad nema zivotinja i ostalih govana.
I ocigledno ti nista nisi shvatio. Ja nisam reko DA NE MOZE 200 fpsa na 30 hza li koliko vec. Rekao sam da to ne moze da se PRIMETI.
I meni u main meniu na BF4 FPs je 999ā€¦ Oces da kazes da je to sto mi je jak komp? Ali ne mozes porediti na primer da ima 50 ljudi oko tebe koji se krecu i mesto gde si sam. Isto tako i kada stavis previse tnta igrica se crashuje a na pocetku pada fps.
Nemoj molim te da me ucis u tome detaljno sam to prostudirao :slight_smile:
Nisi ti jedini ovde koji pored minecrafta oce nesto i da nauci .
Nismo svi mi glupi pa da mozes u svemu da nas ucis :slight_smile:

By the wayā€¦ Mislim da je Dulje uzeo odlican komp i da je realno glupo uzimati jaci racunar ili slabiji. Ir razloga sto ce slabiji vec posle nekog vremena biti neupotrebljiv. A jaci jer si puko velike pare jer ta tehnologija brzo napreduje. Te ce GTX780 Ti za par godina biti nista. Ako me razumete :slight_smile:

Ja sve to vec znam i razumem, tako da mi ne moras objasnjavati, Lukaā€¦ :wink:

Dulje, ja se slazem da racunar treba da ima odlican odnos cene i kvaliteta, ali, ajde, kad si te komponente nabavio za 700ā‚¬ u Srbiji, reci mi, molim te, gde si nabavioā€¦ Da si iz inostranstva, tu je carina koja bi itekako povecala cenu, a da je kod nas, ja ne znam gde bi nasao jeftinije nego tamo. Tamo je roba najjeftinija u Srbiji. Ti tamo mozes sam naruciti komponente, pa da sklopis soj racunar ako ti se ne svidja ponuda. Ja ne zelim da te uvredim, pogotovo zato sto nemam razloga, zato molim i Luku i Dusana da se vratimo na temu. :slight_smile:

Ako ti je sve jasno i ne moram da ti objasnjavam. Sta si onda hteo da kazes prethodnim postom?

Inace Aleksa graficka ti je AMD Radeon HD 7750ā€¦

Hteo sam da kazem da postoje izuzeci (tj, ovo nije, jer sad moj monitor kosta oko 5k, a ima 1280x1024 i 15", TFT, a tad je to kostalo 400ā‚¬ i bila u klasi napredne tehnologije, i dalje mi radi). Ne mora da frekvencija rada monitora (tj osvezavanja) utice na FPSā€¦

I u porudzbini sam trazio (vala, moj cale je narucivao, ali ja mu zapovedam XD) da se doda jos 4GB i zameni HD 7750 sa 7770, jer je to jedino sto moze stati u moj budzet od 400ā‚¬ a da valja (Hteo sam da uzmem GTX 650, ali nema sta da bude bolja od 7770)