Zaštita kompjutera

Pozdrav Serbovci,
U ovoj temi možete videti korisne savete za zaštitu vašeg kompjutera.
[li][i]Imajte uvijek ažuriran softver.[/li]
Ažuriranja se ne prave džabe, ona vam služe kao poboljšanja zaštite od virusa i svakim ažuriranjem se sređuju i bugovi.
[li]Koristite jaku šifru.
Šta god pravili na internetu stavite jaku šifru koja sadrži slova, brojeve i ako su mogući određeni simboli.
[li]Ne otvarajte nepoznate linkove.
Nikada ne otvarajte nepoznate linkove jer po statistici Microsoft-a 44,8% ljudi koji dobiju virus dobiju ga od takvih linkova. Lično imao sam iskustva sa ovim i dobio sam malver na telefon koji mi je stvorio ogromne probleme i trajno oštetio telefon. O malveru.
[li]Nikada ne ostavljajte Fire Wall ugašenim.
Fire Wall je ključna stvar u odbrani vašeg kompjutera. Ako njega ugasite, stavljate kompjuter u veliku opasnost.
[li]Vodite računa da su podešavanja za bezbednost vašeg pretraživača dovoljno jake.
Tada kad skinete aplikaciju koja ne izgleda sigurno pretraživaču on izbaci crvenu ikonu na aplikaciju i vi morate da odobrite aplikaciju kako bi je koristili.
[li]Koristite blocker za reklame.
Takođe držite ovo upaljeno jer vam na nekim sajtovima kao mediafire, addfly itd… mogu izlećet reklame i ako ih kliknete možete da pokupite virus.

Kako da znam da li sam hakovan i kako se rešiti virusa?
Ovdje su česti simptomi.

[li]Čudne poruke.
Kada ste hakovani, hakeri hoće da uzmu novac sa vašeg telefona/mejla i šalju novac na svoju adresu. Ukoliko vidite ovakve aktovnosti istog momenta zatražite pomoć firme kod koje imate PayPal/Mobilnu mrežu kako bi uradili povratak novca.
[li]Vaši priljatelji dobijaju notifikacije od strane vas koje vi lično niste poslali.
Obavestite priljatelje da ne ulaze na te linkove kako i oni ne bi izgubili kontrolu nad uređajem. Prijavite svoj profil support centru te društvene mreže i zatražite promjenu šifre/brisanje naloga.
[li]Iskakanje reklama na vašem ekranu.
Ovo se i meni desilo kada sam imao malver i ovo je čisti simptom da vaš uređaj poseduje malver. Gubite bateriju itd… Da bi se rešili ovoga treba obrisati malver. Malver se nalazi u aktivnim podacima i nije ga teško naći, ja sam svoj uspio da obrišem.
[li]Neočekivana ažuriranja i instaliranja softvera.
Ovo je isto 1 od ključnih znakova koji utvrđuje da je vaš uređaj hakovan. Instalirajte programe koji mogu da ukinu ovakve softvere, ima ih mnogo besplatnih na net-u.
[li]Vaš miš se pomera i pravi pravilne komande.
Ovo je očigledan simptom prisustva virusa u uređaju. Pri ovom preporučujem da izgasite kompjuter kako haker ne bi imao kontrolu.
[li]Baterija vam se prebrzo troši.
Ako vam se ovo dešava a niste oštetili bateriju pri udaru, pregrijavanju ili starosti baterije onda možda imate virus i haker vam koristi telefon i troši bateriju. Ovo se jedino može rešiti brisanjem virusa jer virus može i raditi u pozadini na telefonu, laptopu. Na kompjuter ne može ako je isključen iz struje.

[b]Nadam se da vam je ovaj tutorijal pokazao neke stvari i da će vam pomoći ako dođete u situaciju da ste hakovani. Sva pitanja možete postaviti dole. :slight_smile:

Moj sistem nema antivirus i nikada nisam imao problema oko virusa.Jednom mi je samo secam se u komp usao fajl koji je samo opterecivao rad processora na 100% ali lako sam ga locirao i uz pomoc nekog free softwera uspeo da ugasim taj process i kompletno ga izbrisem iz sistema.

Aleksa imam ja problem i ovo imam vec 2-3 meseca.
Znaci ranije kada upalim pc otvarao mi se link preko internet explorera celo vreme, onda sam obrisao explorer i samo mi je skinulo operu i preko njega mi je pustalo.
Instaliralo mi twiter faceebok na kompjuteru.
Sada sam obrisao i operu i ovo mi otvara uvek kada upalim pc http://prntscr.com/jjw7o9

[quote="_Takachavv" post=174229]Aleksa imam ja problem i ovo imam vec 2-3 meseca.
Znaci ranije kada upalim pc otvarao mi se link preko internet explorera celo vreme, onda sam obrisao explorer i samo mi je skinulo operu i preko njega mi je pustalo.
Instaliralo mi twiter faceebok na kompjuteru.
Sada sam obrisao i operu i ovo mi otvara uvek kada upalim pc http://prntscr.com/jjw7o9[/quote]
Velika mogućnost da si pokupio internet malver. Skini Anti Malver i skeniraj komp, on će ti nać taj ozirissos i izbrisaće ga sa kompa.

Imao sam neki AntiMalware program do skoro, ali mi je istekao trial, neki od boljih?

Imaš dosta besplatnih na internetu. :slight_smile:

Bas zato i ne znam koji je dobar, jer ih ima dosta, skinucu nesto sa tbp-a, hvala u svakom slucaju. :slight_smile:

Takođe provjeri šta skidaš, jer ti anti virusi ustvari i mogu biti platforma za hakovanje. Mnogo ljudi instalira AV koji ih hakuje i pokupi novac, podatke. Ako ne budeš siguran koji da skineš ja ću ti nać neki. :slight_smile:

Ne moras da se cimas naci cu onaj stari, samo da produzim trial. :smiley:

Avast keva

Sent from my T1 Plus using Tapatalk

Telefon xD?

-Google aplikacija nonstop otvara neke rtd sajtove-virus xD

Help? :slight_smile:

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока

I meni je radio dok je imao malver, udji u menadžer podataka i nađi aktivne aplikacije pa ukloni malver tačnije aplikaciju koju ne prepoznaješ a jede RAM memoriju.

Ako pokupite puno adwara, malvera, virusa i tako tih gluposti, skinite program pod imenom “UnHackMe” ovdje.
Imate trail verziju koja je mnogo dobra i ocisti sve :smiley:

[quote=“Emrah” post=174878]Ako pokupite puno adwara, malvera, virusa i tako tih gluposti, skinite program pod imenom “UnHackMe” ovdje.
Imate trail verziju koja je mnogo dobra i ocisti sve :D[/quote]
Hvala što si postavio to ovde, sada ne moraju da traže nove programe. :smiley: