Uvod u algoritme

Pozdrav serbovci,
Ovo je tutorijal u kome ćete saznati šta je algoritam, kako se upotrebljava i kako izgleda.
Kao prvo algoritam je opis za rešavanje nekog problema, učio sam ih 3 mjeseca dok sam radio na C++. Veoma je koristan u programiranju jer je algoritam isti za svaki programski jezik ali prevođenje istih u različite jezike nije isto. Algoritmi zahtjevaju logiku i ideju, takođe evo ga izgled najlakšeg algoritma.


Znači algoritmi mogu da imaju beskonačne petlje, mogu da nemaju rešenja i mnogo što šta, mada ovo je osnovno. Ako vas zanima prevod algoritma u kod slobodno recite, biće napisano dolje. U algoritmima se koriste matematičke operacije (sabiranje, množenje etc.) takođe se koriste i moduli, korijeni, kvadrati ali su drugačije zapisani u programskim jezicima. Takođe ću vas upoznati sa operatorima u algoritmima, mod i div.
Div - cjelobrojno djeljenje se koristi u algoritmima i pri djeljenju ne prikazuje ostatak.


Mod - ostatak cjelobrojnog djeljenja prikazuje ostatak djeljenja


Konačno upoređivanje:

Primjer djeljenja Cjelobrojno djeljenje Ostatak cjelobrojnog djeljenja
7 : 2 = 3(1) 7 DIV 2 = 3 7 MOD 2 = 1
5 : 3 = 1(2) 5 DIV 3 = 1 5 MOD 3 = 2
5 : 2 = 2(1) 5 DIV 2 = 2 5 MOD 2 = 1
0 : 2 = 0 0 DIV 2 = 0 0 MOD 2 = 0
1 : 2 = 0(1) 1 DIV 2 = 0 1 MOD 2 = 1
2 : 2 = 1(0) 2 DIV 2 = 1 2 MOD 2 = 0
3 : 2 = 1(1) 3 DIV 2 = 1 3 MOD 2 = 1
4 : -3 = -1(1) 4 DIV -3 = -1 4 MOD -3 = 1
2 : -1 = -2(0) 2 DIV -1 = -2 2 MOD -1 = 0
Primjer:


Objašnjenje:
Prosti algoritam, ako nije zeleno svjetlo sačekaćeš pa ćeš preći ulicu.


Objašnjenje:
Teži algoritam, petlja se vraće, znači ima uslov i dok god nije ispunjen petlja se ponavlja, petlja sa vodom je laka kao i prva za svjetlima.
Sledeći tutorijal je C++ pošto je vezan za ovaj mnogo. Postavite pitanja u komentarima…
Takođe pogledajte moje ostale tutorijale :smiley:

Jedino ne razumem ono djeljene a ovo sam skontao.Mnogo poucna tema

Pogledaj primjere, znači kada dijeliš ovo:
7 : 3 = 2(1), to ti je djeljenje klasično i iz toga je 2 - rezultat div djeljenja a 1 - rezultat mod djeljenja :slight_smile:

Pogledaj primjere, znači kada dijeliš ovo:
7 : 3 = 2(1), to ti je djeljenje klasično i iz toga je 2 - rezultat div djeljenja a 1 - rezultat mod djeljenja :slight_smile:

Po meni je lakse odma kod zapamtiti
Nego ovo :slight_smile:

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока

[quote=“zazabam” post=180863]Po meni je lakse odma kod zapamtiti
Nego ovo :slight_smile:

Послато са SM-J530F уз помоћ Тапатока[/quote]
Treba znat oboje :wink:

staa je ovo veze nemam razumeo nista

Napravi temu o pseudokodu :slight_smile:

Teško, ova tema je taman za forum, ni ovo ne shvataju svi igrači a ne što drugo, nekih osnovica se držim… :slight_smile:

Imam pitanje…Radis bridges ili ne? :smiley: hahah
To je jedina nada da se vrnem :confused:

ja ocu bridges jer sam bio najjaci ali necu biti ipak lazem vas bicu najjaci opet!

Malo se vise bavim oko qBasic-a :slight_smile: ali veoma korisna tema, Hvala ti :stuck_out_tongue: