Dulje - Sa burekom u ruci u bolje sutra!

Euuughhh…
^Vaša reakcija kada ste videli ovaj zid teksta.

Predgovor

Dobro veče-eče-eče,
ako već ne znate, ja sam Dušan Bireš, rođen sam 1996. godine i trenutno studiram veb dizajn. O kompjuterima se interesujem maltene celog svog života i volim tehnologiju i sve vezano za nju. Prvi put sam se susreo sa Minecraft-om davne 2011. godine kada mi ju je pokazao moj drug i odmah sam je zavoleo zbog njenog unikatnog minimalizma i mogućnosti izražavanja kreativnosti. Tada smo igrali singleplayer dok smo pričali na Skype. Malo kasnije kada je izašla stabilna verzija MC servera koji smo mogli sami da namestimo, igrali smo sa Forge modovima, Tekkit i ne znam još tačno koje modove. Malo kasnije smo saznali za Serb Craft server i počeli smo da igramo na njemu kada se server sastojio od plotova koje je morao admin da nam dodeli a spawn je bio onaj stari ružan koji je imao nether rack izgrađen kao spiralu iznad sebe i svaki blok je goreo. Slabo se sećam te verzije ali znam da sam imao dobar shop gde sam prodavao dosta stvari. To je maltene moj početak na serveru a ovo će biti priča koju sam pričao već 646298 puta ali pošto svakog trenutka, svakog sata, svake godine, svake nove verzije dolaze novi igrači koji ne znaju istoriju servera i odvijanja na njemu, ova mala biografija je za njih da malo imaju uvida u to ko sam i šta sam ja na serveru, da me ne bi gnjavili kasnije sa pitanjima…

Prvi deo
Prvi počeci

Kao što sam već pomenuo, ja sam tu negde od sredine 2012. godine prema Baticinim rečima kada smo proveravali datume i verzije servera na kojim se sećam da sam igrao. Ja sam moda dobio tako što sam se ponudio da pomažem tada kada niko to nije hteo da radi, poslao sam lepo napisanu poruku kroz sajt, koja na žalost više ne postoji jer je sajt bio obaran više puta i podaci su izgubljeni, gde sam izneo mišljenje o stanju servera i pokazao na greške i kritične stvari koje treba malo srediti i tu sam se ponudio da bi mogao da pomognem. Tada je to bio sajt i forum koji je u najmanju ruku bio kancerogen. Tada sam bio pozvan na razgovor gde smo se upoznali i pričali o svemu i svačemu. Sledećih par dana smo pričali i tako smo ustanovili da bi ja bio dobar za taj posao i tako sam postao mod na forumu. Održavao sam mir na forumu i pomagao oko drugih stvari koje je bilo potrebno testirati i isprobati pre nego što bi se ubacili na server. To je trajalo neke 1~1.5+ godine dok nisu stekli dovoljno poverenja u mene i tada sam postao mod i na serveru. Za sve oni koji misle da sam ja kupio moda ili da sam donirao neke apsurdne pare da bi bio “Bog” na serveru, možete okačiti mačku o rep. Ja za server nisam dao ni dinar. Nikada nisam donirao niti sam ikada kupio rank. Moj drug koji me je upoznao sa serverom jeste kupio rank ali već kasnije kada sam ja postao mod. Kada bolje razmislim, vlasnici su meni “dali” pare. Pomogli su mi da kupim premium MC nalog tako što smo podelili cenu a moj deo sam im uplatio poštom kao donaciju sa iznosom koji sam im bio dužan. Da ne zalazim dublje u novac jer ako Manić vidi da spominjem pare odmah će da skoči sa stolice. Dakle, družili smo se svaki dan i eto, sada sam maltene glavni admin, lepo se družimo i poštujemo jedni druge, pomažemo gde možemo i tako. Jednom kada su stvari lepo krenule samo su se tako odvijale i evo nas tu gde smo danaas. Naravno, ni ja nisam bio perfektan. Imao sam i ja par velikih grešaka, loših procena, pogrešnih predrasuda ali eto, vlasnici su me lepo iskritikovali i objasnili mi da to tako ne može tako i naučio sam svoju lekciju. Više puta sam bio u situaciji kada su se naljutili na mene ali nikada se nisam osećao “ugroženo” ili da su mi pretili. Znao sam da sam pogrešio ali sam takođe znao i video koliko sam im ja ustvari dragocen i koliko me cene samim time što bi mi uvek kada bih pogrešio pružili novu priliku. Za to sam im istinski zahvalan.

Drugi deo
Iskustva u SC timu

Za sve one koji misle da je biti moderator ovako velikog servera lako, grdno se varate. U trenutnom stanju u kojem se server nalazi, moj posao je relativno lak. Zbog povećanog broja moderatora, ja maltene ne radim ništa. Verovali vi ili ne ali moj posao je maltene u rukama drugih. Ako pogledamo na Serb kao jednu lestvicu rankova na serveru, ne onih koji se kupuju već SC tim, ja sam na vrhu. Jedino što meni preostaje kako bi trajno zabeležio svoje mesto u ovoj zajednici jeste da postanem vlasnik. Posle toliko godina rada, ja sam trenutno na vrhuncu. U moderator timu, ja sam na vrhu. Ja i DJFantom smo jedini sa najvišim privilegijama na celom serveru ali njega ne računam pošto je on Baticin brat tako da se to podrazumeva da on bude na vrhu. Ako to pogledamo sa strane rada i unesenog truda, ja mislim da je jedino Loler taj koji je duže od mene bio član SC tima i bio mod na serveru. Loler jeste bio tu dosta dugo, nažalost nas je napustio u predošloj godini, ali mislim da ga još nisam prestigao što se tiče statusa aktivnog moda. Ne znam tačno kada je Loler postao mod tako da ne mogu da uporedim te termine i datume. I miss you m8 #fullhomo . Pošto smo pokrili trenutno stanje servera, vratimo se malo na dužnost moda pre nego što je server i SC tim bio u ovom stepenu razvoja. Kao što sam već rekao, trenutno je moj posao poprilično lak, ali nije uvek sve bilo burek sa mesom i litra jogurta za dobro jutro. Kada se prisetim svog tog haosa i pakla u kojem je server bio smešten, ja sam se poprilično namučio da bi sve uspeo da iskontrolišem. Kada sam ja došao na forum te davne 2013. godine, forum je bio nekako aktivniji nego danas. Po statistici to nije tačno ali ako izuzmemo to da su današnje teme 70% unban teme, you do the math. Možda i ja lupam gluposti ali tako mi se čini. Tada je moj posao bio poprilično važan i dosta težak. Upoznavanje igrača, pamćenje istih, igranje na serveru ne radi zabave već da bi pomagao, testiranje plugina i kojekakvih ideja sa vlasnicima i još dosta toga. Bila su to interesantna vremena. Mojim pomaganjem se ubrzao razvoj servera jer su vlasnici mogli efikasnije da rade na serveru bez brige vezane za sajt i forum. U tom celom haosu sam sreo puno svakakvih ljudi. Ne kažem da su svi užasni ali većina jeste. Čast izuzecima koji su moju regrutaciju videli kao dobro delo koje može jedino pomoći serveru da bi postao bolji. Iskreno, mnogo njih me mrzelo zbog toga što sam ja odnikud pojavio i odjednom sam ja taj koji komandujem igračima. To naravno nije bila istina ali svi mi imamo svoja mišljenja. Postojalo je mnogo mržnje i ljubomore prema meni. Ljudi danas ne znaju da je server u to vreme bio veoma haotičan jer je bilo manje igrača i svi su maltene poznavali svakoga tako da su se svi konstantno prepucavali i svađali. Ja sam se tu odjednom pojavio da zavodim red. Naravno da im se to nije nimalo dopalo. Bio sam centar pažnje ali i glavni centar mržnje. Meni to nije nimalo smetalo. Kao što ni dan danas, neki ljudi ne shvataju da vređanjem ne postižu ništa, ni tada to nisu shvatali. Bio sam konstantno vređan ali su se tu i tamo našle zahvalnice kada sam nekome pomogao ili ga izbavio iz nevolje. Nisam tačno siguran ali mislim da je to bio period 1.5~1.6.2. verzije servera kada se sve ovo zbivalo. Forum se smirio, server je napredovao i svi su bili zadovoljni… ili jesu li? Naravno da nisu. Ljudi nikada neće biti zadovoljni promenama ali to je nešto čega su oni deo i moraju da se prilagode. Uvođenjem moderatora, broj čitera nije opao. Igrači za koje sam ja mislio da su čisti su ustvari bili čiteri. Novi čiteri su se pojavljivali i remetili mir na serveru i meni pravili posao. It’s a dirty job but someone’s gotta do it. Banovanje je postalo svakodnevnica i polako je prelazilo u normalu mog posla. Do sada sam se bavio forumom i pomaganjem oko manjih poslova a odjednom sam postao čovek u plavoj uniformi sa značkom i /ban komandom umesto pištolja. Pravila su bila donesena i počelo je čišćenje servera. Tada je na forumu “Unban sekcija” kategorija postala dosta aktivnija. Do tada, ako je nekog banovao Batica ili Manić, tom igraču nije bilo pomoći. Ne sećam se svog prvog ban-a ali se sećam da sam dosta dugo bio nepogrešiv u banovanju. U celoj svojoj “karijeri” sam pogrešio svega par puta pri banovanju igrača. Mislim da broj mojih grešaka ne prelazi deset. Na to sam ponosan.

Biti tačan u banovanju znači da taj ko banuje mora da ima iskustva u borbi, ponašanju modela igrača i poznavanje same igre da bi bio uspešan u tom “poslu”. Postoji puno teorija o tome da li ja koristim čit ili ne i da li ja uopšte znam da igram PvP ili ne znam. U starijim verzijama igre, verovali ili ne, ja sam bio prosečan igrač današnjice. Ja sam bio taj koji je voleo PvP i uvek kada mi se ukazala prilika sam išao u PvP. Nikada nisam bio poznat na serveru ali iskustva u borbama sam imao. Nikada nisam voleo taj PvP gde moraš da popiješ 10 napitaka ili da pojedeš jabuku da bi se vratio u borbu. Nemam ništa protiv takvog igranja ali mi se ne sviđa jer je suviše random. Nikad ne znaš koliko tvoj protivnik ima napitaka, kakav armor ima, kakav mač ima, koliko zlatnih jabuka nosi sa sobom, itd… Ja sam oduvek voleo čist PvP i bio sam veoma dobar u njemu, što se i dan danas može videti (1v1 me scrubs!). Obojica da imamo istu opremu i da se sama pobeda svede na to ko koga bolje i brže udari umesto na “sreću” što imam jedan napitak više od protivnika i sad on nema šanse protiv mene. Ja nikad nisam bio poznat u tom celom PvP segmentu servera jer sam uglavnom dosta ginuo od igrača koji su imalo začarane armore, bolje mačeve, bezbroj napitaka i kilo jabuka. Da ni ne pričam o MCMMO pluginu koji je tada bio aktuelan i kada bi te neko ko ima jako puno poena na sekiri udario, tvoj karakter bi bacio na zemlju to što trenutno drži u ruci. Zato je MichealKenny (poyy Shone ;*) bio tada poznat, zato što je imao preko 7000+ poena na sekiri, što je tada bio ogroman broj, a jedino su ga čiteri mogli ubiti. Što se tiče priča da sam čiter, ne, nisam. Nikada nisam imao čit a niti sam ga koristio. Jedino kada sam postao admin (moderator i admin se razlikuju po tome što je admin OP a moderator ima samo par komandi za banovanje i ostale stvari) sam skinuo XRay da bi mogao lakše da nalazim baze i bagovane stvari koje su tada bile popularne a naravno nisu bile dozvoljene i za praćenje igrača dok kopaju da bi i sam video da li oni koriste isti taj čit ili ne. Od tada sam uvek imao i koristio XRay. Drugi put kada sam instalirao čit jeste sve pre par dana dok smo vršili testiranje novog AntiCheat-a pa sam bio primoran da skinem i instaliram čit da bi testirali da li sve radi kako treba. Po uspešnom testiranju sam čit obrisao jer smatram da je beskoristan. Nadam se da smo sada rešili sve misterije o mom znanju što se tiče PvP-a.
Ovih dana, više uživam u građenju i mirnoj igri pošto me PvP više ne privlači. Kada postaneš dobar u nečemu, vremenom ti dosadi i postane ti neinteresantno. Najjači igrači nisu hteli čistu borbu sa istom opremom a oni koji su se borili protiv mene su uvek gubili.

Što se tiče mojih obaveza kao admin servera, moram priznati da mi je posao dosta lagan. Gužva je uvek kada se nešto veliko, kao na primer otvaranje novog servera ili globar restart, sprema i svi su napeti i nervozni. Sve je to svakodnevnica dok kuliramo na TeamSpeak-u i družimo se. Ima tu još par biblija da se ispišu o dešavanjima, dogodovštinama i iskustvima ali ostavimo to za neki drugi put.

Treći deo
Par zadnjih reči

Kao što je jednom jedan pametan čovek rekao; “Postoji budućnost koja se stvara i budućnost koju stvaramo”, dok se svet oko nas okreće i mi zajedno sa njim, deo smo nečeg velikog čije postojanje nas povezuje nekim tajanstvenim putevima i naši putevi se prepliću dok zajedno idemo u bolje sutra. Niko ne zna šta nas sutra čeka, čak ni ti ljudi koji prognoziraju sutrašnje vreme, ali ja se nadam da su pred nama puno godina zajedničkog rada i druženja dok zajedno pišemo istoriju i pomeramo granice unapređivanja toga na čemu radimo ali pre svega samih sebe!

Nemojte ovo shvatiti pogrešno, ne hvalim se niti pokušavam da se prestavim kao neko ko nisam. Govorim samo istinu jer istorija bi trebalo da bude pisana što preciznije i sa što više detalja.
Hvala na čitanju!

čaočao,
Dulje

E dulje kad se setim 1.7 kad si mi uzeo 4k da odes sa tezge i onda mi tezga uzela jos 4k.To.nikada necu zaboraviti.

Bolje burek u ruci nego posao u struci xD

Ako te savetuju i kritikuju to znaci da te vole.
Brate ti i Zoki ste meni najbolji Moderatori na serveru kao i Srdjo i Hailranger i Lord_Kass ali vi ste mi nekako prirasli srcu.
A juniormodovi su veoma dobri ljudi pomazu i kad treba i kad ne treba i njih postujem kao i modove odlicno rade svoj posao i svoju duznost.
Pozz :slight_smile:
P.S.ne uvlacim se samo kazem moje misljenje
A DJFantoma nisam upoznao ovako niti ga vidjam u skorije vreme na serveru ali podrazumeva se sto si ti rekao da bude na vrhu jel je on Acin Brat

Imam neku zelju da igram sa tobom PvP 1v1, ako si zainteresovan mozemo ga jednom obaviti, naravno sa istim itemima. :slight_smile:

P.S. Jaka zelja da procitam ovu biografiju oduzela mi je 23min. pozz xd

[quote=“xShadowIce” post=54848]Imam neku zelju da igram sa tobom PvP 1v1, ako si zainteresovan mozemo ga jednom obaviti, naravno sa istim itemima. :slight_smile:

P.S. Jaka zelja da procitam ovu biografiju oduzela mi je 23min. pozz xd[/quote]
To bi bilo zestoka bkrba :wink: :slight_smile:
Mada sam ja to hteo prvi da ga pitam ali ko zna svi bi ga posle smarali …
Napravite neki live opet sledeci neki praznik ili bezveze ness gde mozemo da se svi druzimo sa moderatorima
P.S Dulje dolko ti ovo trebalo da napises kad sam ja citao 1h :slight_smile: ??

[quote=“zazabam” post=54873][quote=“xShadowIce” post=54848]Imam neku zelju da igram sa tobom PvP 1v1, ako si zainteresovan mozemo ga jednom obaviti, naravno sa istim itemima. :slight_smile:

P.S. Jaka zelja da procitam ovu biografiju oduzela mi je 23min. pozz xd[/quote]
To bi bilo zestoka bkrba :wink: :slight_smile:
Mada sam ja to hteo prvi da ga pitam ali ko zna svi bi ga posle smarali …
Napravite neki live opet sledeci neki praznik ili bezveze ness gde mozemo da se svi druzimo sa moderatorima
P.S Dulje dolko ti ovo trebalo da napises kad sam ja citao 1h :slight_smile: ??[/quote]
Nije isto pisati i čitati…

Jedno sat vremena sam pisao pošto ima jako puno toga što sam hteo da napišem pa sam brisao i ispravljao pa sam sa Baticom proveravao informacije i tako…

Dulje jel ti ovo burek dao energiju da sve ovo napises :stuck_out_tongue:

Ja sam imao jednom pvp sa Duljetom(verovatno se i ne seća)i pobedio me :stuck_out_tongue:

Dulje najveci prevarant…
Misli da je neko i nest nabijem mu burek na ku*** :slight_smile:

Rekao sam ti milion puta da prvo naučiš da igraš pa onda da mi se javiš…

Dulje i burek to su scra dva :stuck_out_tongue:

Jeste da je tema od Januara al’ evo 4h je ne spava mi se i smor je, usao sam u ovu temu privuklo me ime i tek onda skontam da sam i ja jedan od tih koji je imao totalno pogresno misljenje koje se sad ispravilo xD Necu da zalazim u detalje niti se uvlacim al’ poceo sam da igram na 1,8 verziji a ovo se sve desavalo pre 1.6 tako da me razumite malo xD

Koliko god si me ti banovao rusio home itd itd
Po meni si ti najbolji admin
Nije cmarenje samo istinu govorim

Haha Dulje jel se secas kad sam te na 1.7.2 scam za 50k :stuck_out_tongue:

Neću ti nikada oprostiti tih 50k! :stuck_out_tongue:

prodajem ficu 20 konja i jednog koji ga kupi